Gemeenteraad Uithoorn reageert verheugd op besluit van COA

Foto: Rick FM

De Uithoornse gemeenteraad reageert opgelucht op het nieuws dat de plannen voor een asielzoekerscentrum (AZC) in Amstelveen-Zuid voorlopig van de baan zijn. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) maakte op 12 juni bekend de samenwerking met de gemeente Amstelveen voor deze locatie te beëindigen. Voor meerdere partijen in Uithoorn komt daarmee een einde aan een dossier dat de afgelopen maanden voor veel onrust zorgde.

Petra van Leeuwen van Gemeentebelangen en Shaunie de Zanger van DUS spreken van een onverwachte, maar welkome ontwikkeling. „We zijn verheugd, maar ook verbaasd”, zegt Van Leeuwen. „We hadden gehoopt dat het uiteindelijk niet door zou gaan, maar dat het nieuws nu al komt, hadden we niet verwacht.”

Ook De Zanger had rekening gehouden met een langduriger traject. „Ik dacht dat dit nog wel een slepende procedure zou worden. Maar we hebben hier hard voor gewerkt. Uithoorn heeft zich stevig verzet tegen deze plannen en ik denk dat dat nu zijn vruchten afwerpt.”

Geen ontsluiting via Uithoorn
De weerstand vanuit Uithoorn richtte zich vooral op de beoogde locatie in Amstelveen-Zuid. Volgens beide raadsleden was die ongeschikt vanwege de afstand tot voorzieningen en de gebrekkige bereikbaarheid. Een mogelijke ontsluiting via Uithoorn lag daarbij gevoelig.

„Wij hebben als raad telkens aangegeven dat er geen ontsluiting via Uithoorn zou komen”, aldus Van Leeuwen. „We hoopten daarmee ook duidelijk te maken dat deze locatie problematisch was.”

De snelheid waarmee het COA de stekker uit het project trok, verraste de Uithoornse politiek. Nog eerder deze week sprak een wethouder uit Amstelveen zich nadrukkelijk uit vóór de komst van het AZC. Toch lijkt de samenwerking nu definitief beëindigd.

Voorlopig of definitief
Hoewel Amstelveen heeft aangegeven dat de plannen „voorlopig” van tafel zijn, denken de Uithoornse raadsleden dat een hernieuwde poging weinig kans maakt. „Als het COA de samenwerking opzegt, is er geen partner meer om het AZC te realiseren”, zegt De Zanger. „Ik ga ervan uit dat het van de baan is.”

Tegelijkertijd benadrukken beide politici dat hun verzet niet voortkomt uit een afwijzing van opvang van asielzoekers. De gemeenteraad stemde eerder unaniem in met opvanglocatie De Wijcher in Uithoorn.

„Er is een morele verplichting om mensen in nood op te vangen”, zegt Van Leeuwen. „Dat willen wij ook op een goede manier doen. Maar een tweede opvanglocatie pal op de gemeentegrens was voor ons een brug te ver.”

De uitkomst voelt daarom als een opluchting. „Een heel klein feestje voor Uithoorn”, besluit De Zanger. „Dit is een kleine overwinning.”

 

Door Ria Tammer